PARAMETRY DYNAMIKI BIEGU

Wielu z nas się pewnie zastanawiało jak można określić swoją technikę biegu. Z pomocą przychodzi nam znowu GARMIN. Dzięki wybranym parametrom dynamiki biegu można pośrednio określić naszą technikę biegu, a także jego efektywność. W tym celu musimy zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli nam dokonać odpowiednich pomiarów. Kompatybilne są wszystkie urządzenia serii Forerunner 645, Forerunner 735, Forerunner 935, Fenix 5 oraz Fenix 5 Plus. Jednak samo urządzenie w tym przypadku nie wystarczy. Potrzebujemy jeszcze odpowiedniego czujnika HR na klatkę piersiową albo czujnik dynamiki biegu. Jeśli chodzi o czujniki tętna do właściwe będą czujnik HRM RUN lub HRM TRI. Jeśli nie chcemy korzystać z jakichś powodów z czujników tętna, to możemy wykorzystać wspomniany czujnik dynamiki biegu. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt możemy analizować nasza zapisaną aktywność pod kątem 6 dodatkowych parametrów:

  • Rytm – to liczba kroków na minutę. Wyświetla całkowitą liczbę kroków (lewej i prawej nogi łącznie).

  • Bilans czasu kontaktu z podłożem – wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu. Wartość jest mierzona w procentach. Na przykład 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.

  • Długość kroku mierzona od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego. Wartość jest mierzona w metrach.

  • Odchylenie pionowe oznacza wysokość odbicia podczas biegu. Wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach.

  • Odchylenie do długości to stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku. Wartość jest mierzona w procentach. Niższa wartość zazwyczaj oznacza lepszą formę.

  • Czas kontaktu z podłożem to czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu. Wartość jest mierzona w milisekundach.

Mimo, że znajomość wartości tych parametrów nie jest dla przeciętnego, rekreacyjnego biegacza kluczowym elementem, to zwizualizowanie tych parametrów w Garmin Connect i ich przeglądanie może uzmysłowić nam wiele odnośnie naszej techniki biegu. Dowiemy się również jaka jest efektywność naszego sposobu poruszania się. Jeśli mamy taką możliwość, to dlaczego by z niej nie skorzystać?

Ekran zegarka z wyświetlonym bilansem czasu kontaktu z podłożem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *